Her zaman önde.
Bilinmezin karşısında.
Enerji
Elektrik piyasasına yönelik karar destek sistemleri.
Finans
Finans kurumlarına özel çözümler.
Eğitim
Eğitim sektörüne yönelik lider çözümler.
Kurumsal
Yenilikçi ve cözüme yönelik uygulamalar.

bi-vector® Enerji Tahmin Sistemi


bi-vector kısa, orta ve uzun vadeli enerji tahminleri yapan, makine öğrenmesi tabanlı gelişmiş bir çözümdür.

Elektrik sistemlerinin özelleştirilmesi ile birlikte enerji piyasasında faaliyet göstermeye başlayan toptan ve perakende elektrik satış firmalarının ihtiyaç duyduğu en önemli verilerden biri de yük tahminleridir. Bu tahminler, yük dengeleme, talep tarafı yönetim, gün öncesi ve gün içi piyasasında denge fiyatının oluşması gibi süreçlerde önemli bir yön göstericidir.

bi-vector, gelişmiş makine öğrenmesi algoritmalarını geçmiş dönemlerin tüketim, sıcaklık, nem ve rüzgar hızı verisi ile eğiterek, çok düşük tahmin hatası ile gelecek dönemlerin elektrik yük tahminlerini yapmak için geliştirilmiş bir uygulamadır.

Neden Makine Öğrenmesi?

Makine öğrenmesi, büyük veriden çıkarım yapma esasına dayalı, insan müdahalesi olmaksızın, insandan daha iyi öğrenmeyi hedefleyen algoritmalara verilen genel isimdir. Gelişmiş algoritmalar ve gücü ispatlanmış öğrenme teorileri, büyük verinin insan algı ve çıkarım kapasitesinin üzerinde detay barındırması ve bilgisayar teknolojilerindeki güncel ilerlemeler ile günümüzde makine öğrenmesi için gereken hesaplama gücüne ulaşılabilmiş olması makine öğrenmesi tekniklerinin büyük veri analizinde kullanılabilecek en yetkin teknikler olmasını sağlamıştır. Büyük veri analizine dayalı bi-vector uygulaması gelişmiş makine öğrenmesi tekniklerini kullanarak güvenilir tahminlerin elde edilmesini sağlar. bi-vector, destek vektör makineleri ve ensemble öğrenmesini eldeki veriyi kullanarak en iyi tahmin modelini geliştirmek için kullanılırken, model parametrelerini genetik algoritmalar ile optimize eder.

Anahtar Özellikler

 • Mevcut Veri Kaynakları İle Entegrasyon
  Kullanıcının elindeki veriyi bi-vector servisine aktarması son derece kolaydır. Aynı zamanda çeşitli veritabanı kaynaklarından otomatik veri aktarımı da yapılabilmektedir.
 • Çeşitli Zaman Periyotları için Tahmin
  bi-vector tüm veri frekansları için kullanılabilir: saat altı, saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık.
 • Grafik Analiz
  Kullanıcının müşteriyi daha etkin tanımasını sağlayacak gelişmiş görselleştirme arabirimi ile sayaç ve sayaç grupları bazında istenilen detayda verinin görselleştirilmesi sağlanır.
 • Modellerin Karşılaştırılması
  Senaryo bazlı süreç yönetimi ile kullanıcıların istedikleri şekilde tahmin senaryoları üretmesi ve bunların sonuçlarını uygun istatistiksel ölçütler ile karşılaştırmaları mümkündür. Aynı zamanda bi-vector servisi tamamen otomatik çalışma özelliği ile kullanıcı müdahalesi olmaksızın en uygun modeli belirleyip otomatik bir tahmin sunucusu olarak da çalışır.
 • Tahmin Algoritmaları
  bi-vector dahilinde gelişmiş destek vektör regresyonu ve ensemble öğrenmesi tabanlı genetik algoritmalar ile optimize edilmiş hibrid çalışan gelişmiş bir tahmin motoru bulunur.
 • Meteorolojik Veri
  Tüketim tahminleri sıcaklık, nem ve rüzgar hızı verisi ile ele alındığında daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. bi-vector uygulaması ücretli ve/veya ücretsiz meteorolojik veri kaynaklarından alınan veriler ile çalışmaya uygundur.